sport

Najava vikenda / pregled tjedna

Što je odigralo, a što će tek igratiNOGOMET / FUTSAL / KOŠARKA / RUKOMET / TENIS / ODBOJKA

HRVATSKI NOGOMETNI KUP

U srijedu je odigrano finale hrvatskog nogometnog kupa. U utakmici igranoj u Varaždinu, Rijeka je pobijedila Dinamo s 3:1 i nakon osvajanja naslova prvaka došla do dvostruke krune. Riječani su poveli golom Gavranovića u 24oj minuti, a Dinamo je izjednačio preko Danija Olma u 38oj minuti. Iako su svi očekivali nalet Dinama u drugom poluvremenu, odmah na početku, šok za Zagrepčane. Gavranović u drugoj minuti nastavka donosi prednost Riječanima, a trener Matjaž Kek nakon toga zatvara utakmicu. Pritisak Dinama nije urodio plodom i Župarić se u 73oj minuti najbolje snalazi nakon kornera i postavlja konačnih 3:1. Ovo je Rijeci četvrto Rabuzinovo sunce i prva dvostruka kruna u povijesti.

LIGA PRVAKA

Sutra je na rasporedu finale Lige prvaka. U Cardiffu će se sučeliti Juventus i Real Madrid. Madriđani se žele upisati kao prvi klub u povijesti natjecanja koji je uspio obraniti naslov Lige prvaka. S druge strane, Juventus lovi treći naslov.Kroz dosadašnji dio natjecanja Real je bio puno efikasniji od Juventusa, ali je i primio više golova. Momčad Kraljevskog kluba zabila je čak 32 pogotka, a primili su 17, dok je Juve zabio 21, ali i primio svega tri gola. U 18 međusobnih susreta u Ligi prvaka, po 8 puta je pobjedu odnosio svaki klub, a dva je puta završavalo nerješenim rezultatom. Jedini međusobni finalni ogled pripao je na stranu Madriđana.U redovima finalista nastupaju i hrvatski reprezentativci. Ukoliko Real Madrid obrani naslov prvaka Europe, Modrić će postati prvi hrvatski nogometaš koji se tri puta uspeo na krov Europe.U slučaju pobjede Juventusa, Mandžukić će postati prvi hrvatski nogometaš koji je s dva različita kluba bio pobjednik Lige prvaka pošto je već slavio s Bayernom. Mateo Kovačić utakmicu počinje na klupi Real Madrida, a Marko Pjaca i dalje ne konkurira zbog ozljede koljena. Utakmica počinje u 20 sati i 45 minuta.

FUTSAL

U polufinalu doigravanja za prvaka Hrvatske u futalu, Split Tommy savladao je Futsal Dinamo. U odlučujućem susretu na Gripama Splićani su slavili 3-0. Split je u potpunosti kontrolirao utakmicu pa Modri nisu opasnije zaprijetili vrataru Luketinu. Golove su postigli Ćorluka, Jesus Rodriguez i Babić. U oba sastava je bilo izostanaka. Za Split nije nastupio ozlijeđeni Rafinha, dok u Dinamu nisu mogli računati na Matoševića i Kanjuha. Drugi finalist je Nacional koji je u dvije utakmice slavio protiv Novog Vremena. Tako će treću sezonu zaredom u finalu igrati Split Tommy i Nacional Zagreb, a do sada je Nacional bolji s dvije pobjede. Utakmica se igra danas u Domu sportova, a počinje u 20 sati i 40 minuta.

HRVATSKA KOŠARKA

Košarkaši Cedevite četvrtu godinu zaredom postali su prvacima Hrvatske. Oni su sinoć pred 6,000 gledatelja u KC Dražen Petrović svladali Cibonu sa 78-75 u petoj, odlučujućoj utakmici finalne serije. Utakmica je odlučena na početku drugog poluvremena kada je Cedevita napravila seriju 14:2 i slomila Cibonu.  Ipak, Cibona je samo 35 sekundi prije kraja utakmice došla do tri koša zaostatka, ali nisu uspjeli slomiti protivnike. Najbolji kod prvaka bio je Ryan Boatright sa 22 poena, 3 asistencije i 5 ukradenih lopti zbog čega je proglašen za najboljeg igrača ovogodišnjeg finala. Cibose je sa 17 poena predvodio Luka Žorić.

NBA

Sinoć je počelo finale NBA lige. U prvoj utakmici igranoj u Oaklandu, Golden State Warriorsi pobijedili su Cleveland Cavalierse sa 113:91. Domaćine su predvodili Durant sa 38 poena, te po 8 skokova i asistencija i Stephen Curry sa 28 poena i 10 asistencija. Kod Cavsa su najbolji bili James sa 28 poena, 15 skokova i 8 asistencija. Irving je dodao 24 poena, a Kevin Love 21 uz 15 skokova. Sljedeća utakmica je na rasporedu u noći s nedjelje na ponedjeljak, a nakon toga serija seli u Cleveland.

RUKOMET

Prvi turnir Prvenstva Hrvatske u rukometu na pijesku, Zaprešić Open, igrat će se ovog vikenda, od petka do nedjelje. Nadmetat će se dvanaest ekipa u muškoj te osam ekipa u ženskoj kategoriji. Turnir danas otvara juniorska reprezentacija Hrvatske protiv Detono Zagreba s početkom u 18:45 sati. Prva utakmica u muškoj konkurenciji na rasporedu je u 19:20 sati između hrvatske juniorske reprezentacije i Chemo profila Zagreb. Favoriti za osvajanje turnira su Detono Zagreb u muškoj te BHC Dubrava u ženskoj konkurenciji. Prijateljsku će utakmicu odigrati seniorske reprezentacije Hrvatske.

TENIS

Marin Čilić plasirao se u treće kolo ovogodišnjeg izdanja Roland Garrosa. On je jučer s 3:0 u setovima bio bolji od Konstantina Kravchuka. Marin Rusu nije ostavio previše šanse te je na kraju završilo 6:3, 6:2 i 6:2. U trećem kolu čeka ga Španjolac Feliciano Lopez koji je bio bolji od sunarodnjaka Davida Ferrera u pet setova. U ženskoj konkurenciji, jučer su na Roland Garrosu nastupile dvije naše predstavnice. Ana Konjuh je poražena od Poljakinje Linnette sa 6:0 i 7:5, dok se za iznenađenje dana pobrinula Petra Martić. Ona je s 2:1 u setovima bila bolja od 13te igračice svijeta Madison Keys. Nakon gubitka prvog seta, Martić je uspjela preokrenuti rezultat i slaviti sa 3:6, 6:3 i 6:1.

ODBOJKA

Hrvatske odbojkašice izgubile su od Grčke 3-0 u drugom kolu kvalifikacijskog turnira za plasman na Svjetsko prvenstvo. Najbolje u redovima Hrvatske bile su Samanta Fabris sa 13 i Karla Klarić sa 10 poena. Ovim porazom su Hrvatice ugrozile osvajanje druge pozicije koja vodi u dodatne kvalifikacije. Danas naše reprezentativke igraju protiv Mašarske, a utakmica počinje u 20 sati. Izravni plasman na Svjetsko prvenstvo izborit će samo pobjednice turnira. Drugoplasirana momčad igrat će dodatne kvalifikacije krajem kolovoza. Na tom će turniru nastupiti ukupno šest ekipa od kojih će dvije osigurati svoje mjesto na Svjetskom prvenstvu u Japanu.

Piše: Ivona Mikulčić