sportske vijesti

Sportski pregled Radio Studenta

Donosimo vam pregled sportskih zbivanja u ovom tjednu. Tko je koga dobio, a tko je koga predriblao saznajte ovdje!

LIGA PRVAKA

Poznati su svi polufinalisti i ždrijeb ovogodišnje Lige prvaka. U konačni obračun za trofej najprestižnijeg klupskoga natjecanja borit će se u madridskom dvoboju Real Madrid i Atletico Madrid te Juventus i Monaco.  Prve utakmice igraju se 2. i 3. Svibnja u Madridu i Monte Carlu u 20:45h.

Na putu do polufinala, Atletico je gostovao kod Leicestera i iz prve utakmice su nosili prednost od jednog gola. Lisice su ovoga puta bile nešto bolje, ali je Saul Niguez u 26. minuti stavio točku na I i praktički osigurao polufinale. Jamie Vardy je u 61. minuti uspio izjednačiti, ali Atletico je imao preveliku prednost i zasluženo je otišao u polufinale.

Puno napetije bilo je u utakmici Real Madrida i Bayern Munchena. Madriđani su u Munchenu slavili 2-1 što je značilo da Bavarci trebaju pobjedu od dva gola razlike kako bi išli dalje. U prvom poluvremenu nije im pošlo za rukom smanjiti prednost. Tek je u 56. minuti Lewandowski golom iz kaznenog udarca unio nervozu u utakmicu. Napadao je Bayern i tražio drugi pogodak, ali onda je Ronaldo šokirao gostujuću momčad. Lijepo je pogodio na dodavanje Casemira i poravnao rezultat na 1-1. Međutim, samo dvije minute kasnije šok za Madriđane. Nespretno odbijena lopta pala je na nogu kapetanu Sergiu Ramosu i ušla je u gol za 1-2. Bio je to rezultat koji je vodio u produžetke.

U 84. minuti je igrač Bayerna Vidal dobio drugi žuti karton i to se pokazala kao jedna od presudnih stvari u produžecima. Bavarcima je falilo svježine u veznom redu i primili su gol u 104. minuti. Ronaldo je opet bio strijelac, ovoga puta na asistenciju Ramosa. Portugalac je bio u očitom zaleđu, ali to linijski sudac nije vidio. Ipak, Bayern je još bio u igri. No samo pet minuta poslije Ronaldo svojim trećim golom rješava utakmicu. Do kraja se u strijelce upisao i Marco Asensio koji je u 112. minuti postavio konačnih 4-2.

Što se tiče dvoboja iz srijede, nije bilo drame. Monaco je i u drugoj utakmici pokazao da su bolja momčad, a Borussia da je još uvijek u blagom šoku nakon napada na njihov bus prošloga tjedna. Francuzi su poveli već u trećoj minuti pogotkom Mbappea, a u 17. je Falcao povećao na 2-0. U drugom poluvremenu se Dortmund malo probudio pa je Reus smanjio u 48., ali Germain u 81. postavlja konačnih 3-1 za prolaz momčadi iz Kneževine.

U Barceloni su se nadali još jednom preokretu. U osmini finala su spektakularno okrenuli minus od četiri gola protiv PSG-a, ali Juventus je bio prevelik zalogaj. Stara dama je iz prve utakmice imala prednost 3-0 i mirno je odradila i drugu utakmicu. Katalonci su napadali, prijetili, ali sve uzalud jer je to čistila mirna Juventusova obrana. Utakmica se završila bez golova.

EUROPSKA LIGA

Poznati su i sudionici polufinala Europa lige. Snage će odmjeriti  Ajax – Olympique Lyon i Celta Vigo – Manchester United. United je izborio mjesto u polufinalu pobjedom protiv Anderlechta poslije produžetaka. Nakon regularnog dijela koji je završio 1:1, pobjedu i prolaz Unitedu donio je Marcus Rashford pogotkom u 107. minuti dvoboja. Bešiktaš je u Istanbulu protiv Lyona prolaz izborio boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je regularni dio završio rezultatom 2:1. U polufinale su prošli i Celta iz Viga, odigravši 1:1 s belgijskim Genkom, te amsterdamski Ajax. Nizozemski je klub u Gelsenkirchenu gubio 2:0 nakon regularnog dijela i 3:0 u produžecima, no golovima Viergevera i Younesa uspjeli su izbaciti domaći Schalke. Prve polufinalne utakmice u Amsterdamu i Vigu na rasporedu su 4. svibnja, a uzvrati u Lyonu i Manchesteru bit će odigrani 11. Svibnja. Finalna utakmica Europske lige je 24. svibnja na travnjaku Friends Arene u Stockholmu.

TENIS

Jedini preostali hrvatski predstavnik na ATP turniru u Monte Karlu, Marin Čilić, ostao je bez polufinala. U četvrtfinalnom dvoboju porazio ga je Španjolac Albert Ramos-Vinolas sa 6-2, 6-7 i 6-2 u dvoboju punom preokreta. Španjolac je u osmini finala iznenađujuće izbacio prvog tenisača svijeta Andyja Murraja, dok se on trenutno nalazi na 24. poziciji ATP ljestvice. Čilić je protiv Ramosa napravio čak 57 neforsiranih pogrešaka i time po prvi puta ostao bez polufinala u Monte Carlu. Ramos-Vinolas u polufinalu čeka pobjednika iz dvoboja Francuza Lucasa Pouillea i Urugvajca Pabla Cuevasa. Bez polufinala ostao je i Ivan Dodig u paru sa Španjolcem Marcelom Granollersom. Dodiga i Granollersanadigrali su Francuzi Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert sa 3-6, 6-4, 10-6.

RUKOMET

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Lino Červar objavio je širi popis od 31 igrača za reprezentativno okupljanje koje je zakazano za početak svibnja. Povratnici u reprezentaciju su Mirko Alilović i Igor Vori. Ivan Čupić i Renato Sulić ipak se nisu našli na prvom popisu, dok na Domagoja Duvnjaka izbornik ne može računati narednih šest mjeseci zbog operacije koljena. Na popisu se nalaze: Mirko Alilović, Ivan Stevanović, Filip Ivić, Ivan Pešić, Manuel Štrlek, Lovro Mihić, David Mandić, Valentino Ravnić, Zlatko Horvat, Jerko Matulić, Ivan Vida, Josip Božić Pavletić, Igor Vori, Željko Musa, Tin Kontrec, Krešimir Kozina, Stipe Mandalinić, Marko Mamić, Sandro Obranović, Jakov Gojun, Josip Šarac, Alen Blažević, Luka Cindrić, Igor Karačić, Lovro Jotić, Domagoj Pavlović, Luka Šebetić , Luka Stepančić , Marko Kopljar, Šime Ivić i Marino Marić.

BICIKLIZAM – Tour of Croatia

Treću etapu utrke Tour of Croatia obilježili su žestoki udari bure i mnogobrojni padovi. 237 kilometara duga etapa vozila se od Imotskog do Zadra pripala je talijanskom biciklistu Nicoli Ruffoniju nakon 5 sati 55 minuta i 27 sekundi vožnje. Prva tri mjesta pripala su talijanima – nakon Ruffonija, drugi je bio Nizzola, a treći Minali. Na nesreću je naišao hrvatski biciklist, Kristijan Đurasek, koji je bio pobjednik druge etape od Trogira do Vrata Biokova. Đurasek je pao kod Pakoštana, 45 kilometara prije kraja dionice. Uspio je završiti utrku na 112. mjestu, a nakon tri etape je tek na 34. poziciji ukupnog poretka. U ukupnom poretku vodstvo je preuzeo Španjolac Jaime Roson Garcia, a slijedi ga Vicenzo Nibali s 5 sekundi zaostatka. Najbolji Hrvat je Radoslav Rogina na 13. poziciji i 43 sekunde zaostatka.  Četvrta dionica vozi se danas od Crikvenice do Umaga, a duga je 171 kilometar.

Piše: Ivona Mikulčić