sportske vijesti

Sportski vikend pregled

Donosimo vam pregled sportskih zbivanja: NOGOMET / FUTSAL / KOŠARKA / TENIS / FORMULA 1

REPREZENTACIJA

Hrvatska reprezentacija slavila je u prijateljskoj utakmici protiv Meksika rezultatom 2-1. U prvom nastupu na tlu Sjeverne Amerike, Vatreni su došli do pobjede pogocima Čopa i Tudora. Momčad izbornika Ante Čačića, sastavljena većinom od debitanata, uspjela je šokirati domaćine i odigrati sjajnu utakmicu. U drugom je poluvremenu Javier Hernandez smanjio rezultat na 2-1, ali je Hrvatska uspjela sačuvati vodstvo iako je od 76. minute igrala bez isključenog  Škorića.

Radilo se o terminu koji je izvan službenog kalendara Fife pa Čačić nije mogao računati na većinu standardnih reprezentativca. S druge strane, Meksiko je došao u najboljem sastavu i priprema se za odlučujući dio kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo te nastupe na Kupu Konfederacija i Gold Cupu.

SERIE A

Za vikend je odigrano posljednje kolo domaćeg nogometnog prvenstva. U petak je Hajduk nadigrao Slaven Belupo s 2:1, a Osijek Split s 1:0. Cibalia i Lokomotiva su u Vinkovcima odigrali nerješeno rezultatom 1:1. U subotu je Istra nadigrala Inter u Zaprešiću s 3:0, a sezonu su na Maksimiru zatvorili Dinamo i novi prvak – Rijeka. Na kraju je završilo pobjedom Zagrepčana 5:2, uz hattrick Soudanija, ali i više ključnih sudačkih pogrešaka. Na kraju, Rijeka je prvak sa 88 bodova, a drugi je Dinamo sa 2 boda manje. Europske kvalifikacije osigurali su još klubovi koji su završili na trećem i četvrtom mjestu, Hajduk i Osijek. Iz lige je ispao Split, a ostanak će u dodatnom razigravanju tražiti Cibalia.

FUTSAL

Futsal Dinamo izborio je majstoricu protiv Split Tommyja. U dvoboju u zagrebačkoj Kutiji šibica, Dinamo je u produžecima došao do pobjede od 3-2. Goste je u regularnom dijelu u vodstvo doveo Suton u drugoj minuti. Zahvaljujući raspoloženom Žarku Luketinu, rezultat se nije mijenjao sve do same završnice. Tada u 33. minuti Penava izjednačava, a tri minute kasnije Horvat Modrima donosi prednost 2-1. Splićani su zatim krenuli u napad s Grcićem kao golmanom-igračem, ali domaćini su se dobro branili.

Na samom isteku vremena ponovno Suton zabija i odvodi utakmicu u produžetke. Dvoboj je odlučio pogodak Kristiana Čekola u 45. minuti. U drugom dvoboju Nacional je izborio finale prvenstva Hrvatske. Momčad Kujtima Morine slavila je na gostovanju u Makarskoj 1-2. Nacional su do pobjede doveli Rajčević i Jelovčić, dok je poraz ublažio Bajrušović.

KOŠARKA

U četvrtom dvoboju finala domaćeg košarkaškog prvenstva Cedevita je u Domu sportova bila bolja od Cibone sa 79:54 i time osigurala petu utakmicu. Cibona je upjela držati korak s Cedevitom samo u prvoj četvrtini, nakon čega je utakmica išla u samo jednom smjeru. Čak šestorica igrača Cedevite završila su utakmicu s dvoznamenkastim brojem koševa, a najbolji su bili Musa sa 16 poena i Bilan s 12 poena i 12 skokova. Kod Cibone, Bošnjak je postigao 14, a Žorić 13 poena. Peta, odlučujuća utakmica igra se u četvrtak u Draženovu domu.

TENIS

U nedjelju je počeo glavni ždrijeb drugog Grand slama sezone, Roland Garrosa. Od naših predstavnika nastupili su Ivo Karlović i Mirjana Lučić – Baroni. Karlović je s 3:0 u setovima bio bolji od mladog Grka Stefanosa Tsitsipasa. Na kraju je završilo 7:6, 7:5 i 6:4, a u drugom kolu Doktora čeka Argentinac Zeballos. Mirjana Lučić – Baroni svoj je nastup u Parizu okončala porazom u prvom kolu od turske igračice Cagle Buyukakcay. Lučić Baroni je na Roland Garros došla ozlijeđena, te je relativno lako poražena sa 6:3 i 6:3. Donna Vekić poražena je od Kineskinje Shuai Zhang sa 5-7, 4-6.

FORMULA 1

Njemački vozač, Sebastian Vettel, pobjednik je utrke za  Veliku nagradu Monaca Svjetskog prvenstva formule 1. Slavio je sa 3 sekunde i 145 stotinki prednosti ispred kolege iz momčadi, Finca Kimija Raikkonena. Time je ujedno donio prvu pobjedu Ferrariju u Monacu nakon 2001. godine. Na trećem mjestu našao se Australac Daniel Ricciardo sa 3 sekunde i 745 stotinki iza Vettela. Aktualni svjetski prvak, Britanac Lewis Hamilton, završio je utrku kao sedmi, a startao je sa 13. pozicije.

Posljednju pobjedu Ferrariju u Kneževini donio je Michael Schumacher. Vettelu je ovo ukupno 45. Pobjeda u karijeri. U redosljedu Svjetskog prvenstva vodeći je Vettel sa 129 bodova, slijedi Hamilton sa 104, a treći je Finac Valtteri Bottas sa 75 boda.

Piše: Ivona Mikulčić