Radio Student Najavljuje:
Naslovna > Sport > Zgode i nezgode grupne faze Lige Prvaka
liga šampiona

Zgode i nezgode grupne faze Lige Prvaka

Počela je još jedna sezona najelitnijeg nogometnog natjecanja – Lige prvaka. Razlog je višegodišnjeg otkazivanja svih dogovora utorkom i srijedom navečer kroz skoro 9 mjeseci, i to kako bi se pobožno ispred televizora pratili Davidi i Golijati nogometnog svijeta.

Piše: Leonarda Pavić

Sudeći po do sad viđenom u prethodna tri kola, lopta uistinu i je okrugla, baš kako je govorio legendarni Sepp Herberger. Skupina A u kojoj se nalaze PSG, Real Madrid, Club Brugge i Galatasaray  nije donijela previše iznenađenja u poretku. Tri kola su iza nas, PSG je s maksimalnim učinkom i 9 bodova na vrhu, a Galatasaray s jedinicom na začelju tablice. Dominacija Parižana započela je već u prvom kolu kada su Real Madridu očitali lekciju s tri pogotka (dva je pospremio Di María čime je potvrdio onu narodnu „tko će kome, ako neće svoj svome,“ a jednog Meunier) i to bez ubojitog napadačkog trija kojeg čine Neymar, Cavani i Mbappé, a vezna linija Madriđana Gueyea će još dugo sanjati. Sigurno Vam je prošlo kroz glavu – pa što se to događa s Realom? Muke iz prvenstvenog dijela sezone kao da se preslikaju u Ligu prvaka, a početne „greške u koracima“ prerasle su u alarmantno stanje u klubu. Na Parku prinčeva pali su bez ispaljenog metka, a spas od sramotnog poraza protiv trenutno trećeplasiranog Bruggea na Santiago Bernabéu donijelo je drugo poluvrijeme i pogotci Ramosa i Casemira. Niz loših partija pod kormilom Zidanea i prijetnji u vidu povratka lika i djela Joséa Mourinha na klupu Madriđana prekinut je pobjedom protiv Galatasaraya koja ih je vratila u život, a ostaje nam za vidjeti na koliko dugo.

Mbappe pleše2

Ako je PSG na visokom nivou, što bi onda tek trebali reći za vodeću ekipu skupine B, Bayern München? Kovačevi izabranici otvorili su sezonu pobjedom protiv Crvene zvezde sa 3:0, zatim golijadom u gostima protiv nažalost ispodprosječnog Tottenham Hotspura čiji je semafor nakon posljednjeg sudčevog zvižduka pokazivao nesvakidašnji, pomalo i vaterpolski rezultat 7:2 u kojeg je Gnabry utukao čak 4 pogotka, te konačno svladavši Olympiacos u „paklu Pireja“ sa 3:2. Bavarski gigant na krilima Lewandowskog kao igrača odluke jasno je dao poruku da krupnim koracima grabi prema podizanju pehara na istanbulskom Ataturku sljedeće godine. S druge strane, naslađivati se lošim startom Spursa zaista bi bilo nepravedno – pa Pochettino ima dovoljno nevolja u Sjevernom Londonu i bez mojih komentara… Ipak, svjetlo na kraju tunela svakako je ovotjedna „petarda“ trećeplasiranoj Crvenoj zvezdi čime su izbili na drugo mjesto u skupini. Dva pogotka Kanea i Son Heung – Mina uz jednog Lamele, clean sheet i dugoiščekivana dominacija u igri spasili su „stolicu“ argentinskog stratega kojem su engleski mediji već spakirali kofere. A tko zna, možda prošlogodišnji finalisti ispišu najljepšu nogometnu priču ove sezone i ponovno uđu u borbu za Kup prvaka.

U skupini C Manchester City je opravdao ulogu favorita i nakon prvog dijela međusobnih okršaja, u tablicu je pospremio maksimalnih 9 bodova. Drugo i treće mjesto u skupini dijele Shakhtar Donetsk i GNK Dinamo, a Modri su ove sezone u bajci iz koje se nemaju namjeru brzo probuditi. Bjelica je preporodio Dinamo, od ružnog pačeta koje je u posljednjih 11 susreta u skupinama Lige prvaka upisalo isto toliko poraza stvorio je labuda koji je na terenu pokazao nešto do sad neviđeno… Spektakularna pobjeda nad Atalantom koja čvrsto drži začelje bez ijednog osvojenog boda ne bi bila bolja ni da je izašla iz pera braće Grimm. Gollini je loptu iz mreže vadio čak četiri puta, a odrediti najboljeg na terenu jednostavno nije bilo moguće. Prvo pogodak Leovca, zatim hat – trick Oršića, pa sve akcije koje u suštini imaju jedno pokretačko ime – Dani Olmo… činilo se da je na terenu kakav europski nogometni div, a ne autsajder, naziv kojeg su Dinamu mnogi dodjeljivali.

oršić pravi

A bitka za vrh skupine D poprilično je neizvjesna. Atletico Madrid i Juventus imaju jednak broj bodova i jednak omjer od dvije pobjede (nad trenutno trećeplasiranim moskovskim Lokomotivom  i Bayer Leverkusenom) te jedan remi, a segment koji im ruši statistiku je upravo međusobni ogled odigran još u prvom kolu. „Staroj dami“ ostat će gorak okus u ustima jer je ispustila prednost od dva gola, i to na samom kraju susreta. No vratimo se mi na početak… Prvih 45 minuta bilo je bez nekog značajnijeg sadržaja, šansi je bilo, ali u prvom poluvremenu pogodak dočekali nismo. Svu rezultatsku dosadu prvog dijela nadoknadili su Cuadrado u 48. i Matuidi u 65. minuti. Atleticov napor urodio je plodom u 70. minuti kada Savić zabija za 1:2 što je Madriđanima dalo dodatni vjetar u leđa. Thomasova ozljeda Simeoneu ne ostavlja puno izbora pa u igru ubacuje Herreru, igrača koji je od početka ove sezone većinu minutaže skupljao s klupe. I nije pogriješio. Posljednja minuta susreta donijela je konačnih 2:2 i to pogotkom ni manje ni više nego Herrere. Što dodati osim da nas očekuje uistinu zanimljiv rasplet situacije.

atletico

Skupinu E s pravom ću nazvati skupinom iznenađenja. I ne, ne govorim o Napoliju koji je ispred prošlogodišnjeg osvajača Liverpoola, niti o njihovom međusobnom ogledu koji je, blago rečeno, bio parada neiskorištenih i nedovršenih šansi. Ekipa koja zaslužuje sve riječi hvale je Red Bull Salzburg, prijeko potrebno osvježenje lige koje unatoč trećem mjestu u skupini ne prestaje oduševljavati. Točnije, ne prestaje Erling Håland ili „norveško čudo,“ kako mu tepaju mediji. Uz postignutih čak šest pogodaka u protekla tri kola (i to hat-trick u debitantskom nastupu u Ligi prvaka protiv Genka), neprikosnoven osjećaj za prostor sa samo 19 godina i nezaustavljivu ljevicu iskače iz okvira, a već sad mu se smiješi promjena salzburške adrese jer je na meti niza nogometnih velikana. Ako još niste pogledali RB Salzburg ove sezone – što čekate?

Barcelona se usidrila na vrhu skupine F, ali nije u potpunosti oduševila igrom, izuzev argentinskog čarobnjaka Lea Messija i „Messija s rukavicama“ – ter Stegena bez kojih bi se trenutno nalazili u jako lošoj situaciji. Slijede ju Borussia Dortmund i Inter s četiri boda, dok je na začelju praška Slavia s jednim osvojenim bodom kojeg je odnijela s gostovanja u Milanu. Da bi stvar bila još bolja, Inter je slamku spasa pronašao u Barellinom pogotku tek u drugoj minuti sudačke nadoknade. Prikazanom igrom Nerazzurri su bili daleko od momčadi koja bi ozbiljnije zaprijetila ikome u grupi, pa su u drugom i trećem kolu ubacili u petu brzinu i odličnim partijama djelomično nadoknadili propušteno. Conte ih je u prvom poluvremenu protiv Barcelone posložio jako dobro, no u drugom dijelu susreta Blaugrana preuzima inicijativu i okreće minus od jednog gola u svoju korist, a Dortmund je kod Nerazzurra stradao pogotcima Martíneza i Candreve koji se u strijelce upisao asistencijom hrvatske jedanaestice, Marcela Brozovića.

broza pravi

Vox populi kaže da bi skupinu G trebao krasiti naziv „grupa bez favorita“, ali unatoč imenom najslabijim karikama, vjerujem da će po parametru neizvjesnosti skupina dobiti drugi naziv – one najzanimljivije. Trenutno izgledni prolaz ima samo RB Leipzig koji je prvo rezultatom od 2:1 nadigrao Benficu u Lisabonu, zatim upisao poraz od 2:0 protiv Lyona te konačno na domaćem terenu preokrenuo Zenitovu minimalnu prednost u 2:1 pogotcima Laimera i Sabitzera. Bitka za drugo mjesto skupine za sad je pripala Zenitu koji je na gostovanju kod trećeplasiranog Lyona uzeo bod, i to zahvaljujući hvalevrijednoj taktičkoj promjeni stratega Zenita Sergeja Semaka koji je neutralizirao Lyon s formacijom 5-3-2 umjesto očekivane 4-4-2. Pitanje je hoće li sličan taktički manevar u slijedećem međusobnom okršaju biti dovoljan da bi se izborio prolazak dalje?

rb leipzig

Prošlogodišnji polufinalist Ajax zasjeo je na prvo mjesto skupine H, i to zahvaljujući boljoj gol razlici u odnosu na šestu najmlađu momčad ovosezonske Lige prvaka, Lampardov Chelsea. Ajax je u odnosu na prošlu sezonu oslabljen za de Jonga i de Ligta, ali nisu dugo očajavali – djelomičnu zamjenu su pronašli u meksičko – argentinskom obrambenom dvojcu Álvarezu i Martínezu. S druge strane, Plavci su uz pomlađenu klupu i novo trenersko lice ambiciozno krenuli u nove pobjede, ali im to baš i nije pošlo za rukom, barem ne na početku sezone. Dok je Ajax s lakoćom poslao Lille kući s tri komada u mreži, Chelsea se na svom Stamford Bridgeu protiv trenutno trećeplasirane Valencije nije ugodno proveo. Iako dominantniji tijekom cijele utakmice, trenutak dekoncentracije u obrani iskoristio je Rodrigo te loptu pospremio iza Arrizabalage. A da uvijek može biti gore pobrinuo se Ross Barkley, tragičar utakmice koji je u nogama imao šansu poništiti vodstvo Valencije, ali je promašio jedanaesterac. Možda bi bilo bolje da u Chelseaju Lampard obnaša ulogu trenera – igrača i da je uveo sam sebe da izvede jedanaesterac… ali dobro, lako je biti general poslije bitke. S pozitivne strane, lekciju su očito naučili jer su u ogledu posljednjeg kola protiv Ajaxa tri boda iz Johan Cruijff Arene otišla natrag u London. Pametnom dosta.